hafty sutasz

FB_Anna_KNa temat artystycznych realizacji ręcznie robionej biżuterii z Anną Kośmider, rozmawiała Agnieszka Andruszkiewicz.

AA: Patrząc na tak precyzyjnie wykonaną ręcznie biżuterię, zadziwia nas efekt końcowy. Jest to oryginalny produkt, skąd pomysł na tworzenie właśnie takiej biżuterii?

Anna Kośmider: Zawsze lubiłam szyć – szyłam lub przerabiałam ubrania, szydełkowałam, dwa lata temu zaczęłam wykonywać pierwsze hafty sutasz – i to przerodziło się w prawdziwą pasję. Z sutaszem zetknęłam się w internecie – pomyślałam wtedy, że ta biżuteria jest piękna. Skorzystałam z kilku filmów instruktarzowych i wreszcie zaczęłam wykonywać własne wzory. W zeszłym roku na warsztatach sztuki ludowej odbywających się latem w mini skansenie przy Muzeum w Łowiczu nauczyłam się haftu koralikowego i dziś najchętniej łączę te dwie techniki. Niedawno zaś na tych samych warsztatach zmierzyłam się z haftem płaskim – może to będzie kolejny etap? – zobaczymy – to już chyba nałóg.

Ręcznie wykonana biżuteria jest niepowtarzalna i „z duszą”. Chętnie sama ją noszę, obdarowuję rodzinę i przyjaciół. To dla mnie wielka przyjemność widzieć, że ktoś ma na sobie wykonany przeze mnie wisior czy kolczyki.

AA:  Tworzone wzory z tasiemek i koralików są unikatowe, przypuszczam, że każdy egzemplarz jest indywidualny, jedyny w swoim rodzaju. Czy powstaje spontanicznie, czy jest najpierw jakiś wcześniejszy zamysł kompozycyjny?

AK: Czasami rysuję projekt, ale jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żebym trzymała się go do końca – zawsze coś zmienię w trakcie szycia, dlatego większość prac jest niespodzianką.

AA: Co w tym działaniu artystycznym jest najbardziej interesującego dla Ciebie,  przecież wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, zapewne kosztem zrezygnowania z wykonania innych obowiązków, a jednak wychodzi na plan pierwszy np.: w spędzaniu wolnego czasu?

AK: To dobry sposób na spędzanie wolnego czasu – działa relaksująco – w ten sposób odpoczywam. Oczywiście obowiązki to sprawa priorytetowa, a moja biżuteria pochłania sporo czasu. Zazwyczaj nie mam go dość, by wykonać projekt od początku do końca w jednym etapie – swoje prace wykonuję więc w tzw. „międzyczasie”.

AA: Czy można samemu zaprojektować kompozycję, dobrać kolory i zlecić Tobie profesjonalistce do wykonania pięknego oryginalnego cacuszka?

AK: Oczywiście – ale trzeba liczyć się z tym, że zapewne dodam coś od siebie 😉

AA: Dziękuję za rozmowę.

5_Anna_K_prosto z Głowna Anna_97prosto z Głowna AnnaK8

Ann2 Głowna Annia-aaGłowna Annn 33Głowna

4_Anna_K_prosto z Głowna

1 komentarz do “hafty sutasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s